Rykowisko | Pojezierze Brodnickie

Jesienny las, z jego spadającą paletą barwnych liści i krzątającymi się zwierzętami, to miejsce pełne tajemnic i naturalnego piękna. Jednak na Pojezierzu Brodnickim, w sercu Brodnickiego Parku Krajobrazowego, przyroda ukrywa przed nami coś jeszcze - niezwykłe rykowisko jeleni. To wydarzenie przyrody, które rozpoczyna się wraz z nadejściem jesieni, a teraz opowiemy Wam, dlaczego warto go doświadczyć osobiście.

Pojezierze Brodnickie: Tajemniczy Świat Jeleni Szlachetnych
Pojezierze Brodnickie to kraina niezaprzeczalnego piękna. Obszar ten, położony w północno-wschodniej Polsce, zachwyca krajobrazem z jeziorami, lasami i łąkami. Jednak to także miejsce, w którym można spotkać jednego z największych ssaków w Polsce - jelenia szlachetnego.

Jeleń szlachetny to zwierzę niezwykle płochliwe, co sprawia, że na co dzień nie jest łatwo go dostrzec w gęstwinie lasu. Posiada doskonały węch i słuch, które pozwalają mu unikać zagrożeń.

Jedną z charakterystycznych cech jelena jest jego poroże, które występuje tylko u samców, zwanych bykami. Co roku, na przełomie lutego i marca, stare poroże zostaje zrzucane, a na jego miejsce zaczyna wyrastać nowe, większe. To poroże czyni jelenia jednym z najbardziej majestatycznych zwierząt lasu i nadaje mu przydomek "leśnego króla".

Rykowisko: Okres Godowy Jeleni
Rykowisko, czyli okres godowy jeleni, jest wyjątkowym spektaklem przyrody. Rozpoczyna się on w połowie września, choć odgłosy ryczących jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Termin ten jest uzależniony od lokalnych populacji i warunków pogodowych.

To czas, kiedy jelenie byki i łanie spotykają się na śródleśnych polanach, aby przystąpić do godów i zapewnić przyszłe pokolenie jeleni. Podczas rykowiska samce jeleni, czyli byki, wydają głośne ryki, które pełnią rolę zwabienia partnerki, odstraszania konkurentów lub wyzwania do walki. Owa symfonia jest tak donośna, że słychać ją nawet na odległość kilku kilometrów.

Najważniejszym graczem na tym przyrodniczym spektaklu jest byk stadny, który z dużym zaangażowaniem broni swoich łanek. Donośnym rykiem daje do zrozumienia rywalom, że nie zamierza ustępować w walce o swoją pozycję. Walki między samcami jeleni są nieodłącznym elementem rykowiska. Byki splatają się swoimi potężnymi porożami i próbują przewrócić rywala. Zwycięzca zyskuje prawo do łańki, podczas gdy przegrany musi się wycofać.

Okres godowy jeleni trwa około 4 tygodnie, a intensywność tego wydarzenia jest uzależniona od wielu czynników, w tym od panujących warunków pogodowych. To czas wyjątkowy, ale i wyczerpujący dla zwierząt, które mogą stracić nawet 30% swojej masy ciała.

Rykowisko w Brodnickim Parku Krajobrazowym
Jeśli marzysz o obserwowaniu rykowiska jeleni na Pojezierzu Brodnickim, Brodnicki Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem do jego realizacji. Park ten dba o ochronę przyrody i zapewnia bezpieczne warunki dla tych majestatycznych zwierząt.

Aby najlepiej doświadczyć rykowiska, musisz zachować pewne zasady:

Bądź cicho i dyskretny: Nie przeszkadzaj jeleniom w ich naturalnych działaniach. Zachowaj ciszę i unikaj gwałtownych ruchów.

Ubierz się odpowiednio: Wybierz ubrania w stonowanych leśnych kolorach, które nie szepczą ani nie szeleszczą. To pomoże Ci uniknąć wystraszenia zwierząt.

Wybierz odpowiednią porę dnia: Najlepiej słuchać rykowiska bardzo wcześnie rano, na godzinę przed świtem lub wieczorem, około godziny przed zachodem słońca. Wieczór to także doskonały czas na obserwacje pod rozgwieżdżonym niebem.

Brodnicki Park Krajobrazowy to miejsce, gdzie natura w pełni odkrywa swoje piękno, a rykowisko jeleni to jedno z tych magicznych zjawisk, które możesz tu zobaczyć. To wyjątkowa okazja, aby zbliżyć się do dzikiej przyrody i poczuć jej rytm. Połączenie przygody w przyrodzie z komfortem i relaksem czeka na Ciebie w sercu Pojezierza Brodnickiego. Przyjdź i dołącz do tego niesamowitego przyrodniczego spektaklu!

PojezierzeBrodnickie.Info

Kontakt

PojezierzeBrodnickie.Info

Łukasz Karczewski

Tereszewo 93e, 13-306 Kurzętnik

tel. + 48 606 717 551

email: kontakt@pojezierzebrodnickie.info