Bunkry militarne na Pojezierzu Brodnickim

W gęstych lasach na północ od Brodnicy kryje się historia zapomnianych świadków II wojny światowej - bunkrów militarnych z czasów Armii Pomorze. Konkretnie chodzi o obszar Pozycji Jezior Brodnickich, gdzie znajdują się cztery schrony, świadectwo strategicznych decyzji sprzed lat.

Odcinek pozycji ciągnie się wzdłuż podmokłej doliny, łącząc ze sobą jeziora Bachotek, Strażym, Zbiczno i Ciche. Wybór lokalizacji schronów tylko na przesmykach między jeziorami był strategią obronną, co miało zapewnić kontrolę nad kluczowymi punktami.
Do prac nad bunkrami zaangażowano żołnierzy z 63 Pułku Piechoty, organiczny batalion saperów z 4 Dywizji Piechoty oraz 50 robotników cywilnych. Efektem ich wysiłku było powstanie 4 schronów, zasieków, zawałów leśnych i spiętrzeń wody do 2 września 1939 roku. Niestety, dwa z nich (nr 2 i 3) doznały uszkodzeń w czasie działań wojennych.
W trakcie września 1939 roku, choć pozycja była obsadzona przez OW Brodnica (I/67 Pułku Piechoty i batalion Obrony Narodowej Brodnica), nie padła ona ofiarą ataku nieprzyjaciela. 4 września 1939 roku OW Brodnica wycofano jako osłonę dla Grupy Operacyjnej Wschód.
Dziś bunkry te stanowią nie tylko materialne dziedzictwo przeszłości, ale także pamiątkę po ludziach, którzy podjęli trud budowy w obliczu zbliżającego się konfliktu. To miejsce, gdzie historia złącza się z naturą, a bunkry świadczą o odwadze i determinacji tych, którzy bronili swojej ojczyzny.

PojezierzeBrodnickie.Info

Kontakt

PojezierzeBrodnickie.Info

Łukasz Karczewski

Tereszewo 93e, 13-306 Kurzętnik

tel. + 48 606 717 551

email: kontakt@pojezierzebrodnickie.info